Berettyóújfalu egyik legikonikusabb épülete a római katolikus templom, amely idén ünnepli fennállásának 120. évfordulóját. Nemcsak lelki központ, hanem egyben építészeti és történelmi kincs is. Íme 13+1 különleges tény, amit talán te sem tudtál róla.
1. Egy nagyváradi sztárépítész tervezte
A templomot Sztarill Ferenc tervezte, aki Nagyvárad számos ikonikus épületét is jegyzi. Többek között az ő munkája az Astoria Szálló, amelynek földszintjén volt az EMKE kávéház, Ady Endre törzshelye
2. Villámgyorsan felépült
Az alapkőletételre 1904. július 6-án került sor, és már egy évvel később, 1905. július 15-én be is fejezték az építést, 1905. november 19-én pedig megtörtént az ünnepélyes megáldás.
A berettyóújfalui római katolikus templom építése idején. Korabeli színezett képeslap. Adler Béla kiadása. Békési Imre tulajdona. Forrás: https://berettyoujfalu.topoteka.net
3. Előtte Szentmártonba jártak misére
A templom megépüléséig az újfalui katolikus hívek a szentmártoni templomot látogatták, mivel 1905-ig az ottani plébánia alá tartoztak.
4. Helyi téglából épült
A falak Berettyóújfaluban gyártott téglából készültek.
5. Templom, plébánia, iskola – egy stílusban
A templom két oldalán szimmetrikusan épült meg a plébánia és az iskola is. Utóbbiban 1906 szeptemberében indult el az oktatás.
A templom és a plébánia az 1910-es években. Korabeli képeslap, Adler és Társa kiadása. Békési Imre tulajdona. Forrás: https://berettyoujfalu.topoteka.net
6. Jézus Szíve a középpontban
A templom teljes neve Jézus Szíve római katolikus templom, főoltárán Jézus Szíve szobor áll.
7. Óra csak egy évvel később
A templom felavatáskor csak számlapok voltak a toronyban, az óraművet 1906 júliusára készítette el Mezey Dezső nagyváradi toronyórás – részben a hívek adományaiból.
8. Színes ablakok – szent királyokkal
A főoltár két oldalán lévő gyönyörű, színes üvegablakokon Szent István és Szent László tekint ránk.
A templom belseje az 1910-es években. Korabeli képeslap, Békési Imre tulajdona. Forrás: https://berettyoujfalu.topoteka.net
9. Orgona csak később érkezett
Eleinte csak egy harmónium szólt a karzaton. Az orgona megrendeléséhez szükséges összeget 1913-ra gyűjtötték össze, de 1918-ban a sípokat elrekvirálták.
10. A harangok hadba vonulnak
A jelenlegi három harang egyike sem az eredeti: az első világháborúban rekvirálták őket, a pótlásukra kapott harangokat pedig a második világháborúban olvasztották be. Ma egy 300, egy 170 és egy 85 kilós harang lakik a toronyban.
11. Villanyfény 1924 óta
A templom 1924-ben kapott elektromos világítást, a munkákat Bihar vármegyei adománygyűjtésekben befolyt összegből finanszírozták.
Mise a római katolikus templomban, 1930-as–40-es évek. Fotó: Ináncsi fényképész, Berettyóújfalu, Békési Imre tulajdona. Forrás: https://berettyoujfalu.topoteka.net
12. A háború súlyos nyomokat hagyott
A második világháború alatt komoly károkat szenvedett az épület. A torony ledőlt, az ablakok megrepedtek, a falakat találatok érték. A torony teljes helyreállítása csak 1966-ban fejeződött be.
Hetivásár a ledőlt tornyú templom előtt. Bihari Múzeum gyűjteménye
13. Egy „alpinista” pap
A leghosszabb ideig itt szolgáló plébános, Farkas András atya nemcsak lelki vezető volt: 1969 és 1971 között saját kezűleg újította fel a templomot néhány híve segítségével, beleértve a torony külső renoválását és az óraszerkezet javítását is.
13+1. A templom 100. születésnapja különleges ünneplést kapott
A berettyóújfalui katolikus templom 100. évfordulójára teljes körű felújításon esett át, kívül-belül megújult. Ezen kívül a Bihari Múzeum egy különleges időszaki kiállítást is rendezett, hogy méltó módon tisztelegjenek a templom története előtt.
Sándor Mária
Részlet a Bihari Múzeum Százesztendős templom c. kiállításából
A római katolikus templom és az iskola épületéről 2008-ban és 2025-ben. Fotó: Bogya Pál
További fényképek: https://berettyoujfalu.topoteka.net/
Felhasznált irodalom:
Demény Pál – Gombos Ferenc – Kocsis Csaba (szerk.): A százesztendős templom – A berettyóújfalui katolikus templom története. Berettyóújfalu, 2005. (Bihari Füzetek 25.)